Ładowność – najczęstsze kryterium wyboru pralki
Zasadniczym pytaniem zatem, przed podjęciem decyzji o zakupie, jest – pralkę o jakiej ładowności powinniśmy wybrać, tak aby bez wyrzeczeń i ryzyka w pełni korzystać z jej możliwości.
Zakres ładowności pralek jest bardzo szeroki. Produkowane są modele od 3 do 12 kg maksymalnej ładowności.
Jeśli mieszkamy sami i tym samym nie mamy w perspektywie codziennej walki ze stertami brudnej odzieży, spokojnie możemy zdecydować się na pralkę o ładowności mniejszej niż 5 kg.
Wieloosobowej rodzinie z kilkorgiem dzieci komfort prania zapewni pralka o ładowności nawet 10 kg.
Najczęściej wybieraną opcją są pralki o ładowności od 5,5 kg do 8 kg. Taka pralka z powodzeniem będzie służyć 4 osobowej rodzinie.
Co istotne, należy pamiętać, że specjalne programy, w jakie wyposażane są najnowocześniejsze modele pralek, nie osiągają stuprocentowej efektywności, przy włożeniu do bębna maksymalnej masy wsadu. W przypadku więc, kiedy zamierzamy skorzystać z ekstra funkcji, jakie oferuje producent, powinniśmy ograniczyć wagę pranej odzieży w jednym cyklu.
Warto wspomnieć, że zwykle mniejszą niż standardowa ładowność posiadają pralki typu „slim” (do 6,5 kg) oraz pralki ładowane od góry (do 7 kg).
Bardzo popularną opcją, dostępną w wielu modelach, jest funkcja „pół wsadu”. Po włączeniu tej opcji, pralka pobierze dokładnie połowę ilości wody, potrzebnej do wyprania pełnego wsadu założonego przez producenta.
Ciekawym technologicznie rozwiązaniem jest zastosowanie w niektórych modelach pralek systemu automatyki wagowej. System ten „czyta” wagę prania, które znajduje się w bębnie i dobiera stosowną do niej ilość wody. Oczywistym jest, że taka funkcja pozwala nam zaoszczędzić na rachunkach za wodę oraz za prąd, ponieważ logicznym skutkiem użycia mniejszej ilości wody jest mniejsze zużycie prądu potrzebnego do jej podgrzania.