Wszystko o pralkach: informacje, opinie, opisy, recenzje, nowości, oceny, rankingi, zdjęcia...

> Jaką pralkę wybrać?

Jaką pralkę wybrać?

Na rynku dostępne są setki różnych modeli pralek wielu producentów. Każdy z modeli wyposażony jest w zestaw programów, funkcji, systemów i opcji dodatkowych. Miks tych cech plus zróżnicowanie gabarytowe, ładowności, różnych sposobów otwierania pralek oraz designu może przyprawić konsumenta o zawrót głowy. W naszym serwisie systematyzujemy wszystkie parametry, którymi powinniśmy kierować się przy zakupie pralki, aby ułatwić Ci, drogi Użytkowniku, maksymalnie ten trudny wybór.

Gdzie postawić?

Kluczowym pytaniem, jakie musimy zadać sobie przed wyborem pralki jest – gdzie chcemy postawić to urządzenie. Zwyczajowo stawiamy pralkę w łazience, niemniej często ze względu na ograniczoną ilość miejsca w tym pomieszczeniu (kiedy musimy wybrać – wanna albo pralka, zazwyczaj wanna wychodzi z tej potyczki zwycięska), miejscem docelowym staje się kuchnia. Wówczas istotnym pytaniem jest, jak zaaranżować przestrzeń tak, aby pralka nie stanowiła hałaśliwego i szpetnego centrum skupiającego uwagę w miejscu, gdzie szukamy spokoju i rodzinnego relaksu przy posiłku – przecież niejednokrotnie kuchnia pełni jednocześnie funkcję jadalni. Wtedy warto zastanowić się, czy nienajlepszym rozwiązaniem będzie zakup pralki ładowanej od frontu, przeznaczonej do zabudowy. Wkomponowany w zabudowę kuchenną sprzęt, nie tylko nie będzie się wyróżniał, ale dzięki takiemu rozwiązaniu zyskamy słuszny kawałek blatu pod prace kuchenne, co również ma niebagatelne znaczenie.

Jeśli natomiast dysponujemy poważnym funduszem, możemy pozwolić sobie na wyeksponowanie pralki, pod warunkiem jednakże, że wybierzemy któryś z czarnych lub futurystycznych, okrągłych (tak!) modeli Bauknechta. Taka wolnostojąca pralka zaprojektowana przy współudziale samego Armana Emami to ozdoba, symbol prestiżu i dobrego smaku gospodarzy. Wygląda jak przybysz ze świata przyszłości AGD. Kolejnym przykładem zwycięstwa designu nad sztampą jest kultowy model firmy SMEG LBL14RO – pastelowe cacko stylizowane na lata 50-te, z umywalką na blacie i dodatkowymi półkami w drzwiach. Koszt zakupu tej pralki oscyluje w granicach 9 tysięcy złotych, ale dla wielbicieli stylu retro – prawdziwa gratka.

Popularni producenci również na szczęście mają w ofercie niebanalne kolorystycznie urządzenia, w cenie znacznie bardziej przystępnej, każdy może wybrać coś na swoją kieszeń.

Szeroka, czy może slim?

Bywa, że nie dysponujemy na tyle dużą przestrzenią, aby podjąć decyzję o zakupie pralki o zwykłej głębokości (około 60-65 cm). W wąskiej łazience lub kuchni doskonałym rozwiązaniem będzie zatem pralka o niestandardowej głębokości. Pralki typu „slim” (głębokość około 33-45 cm), jakkolwiek mają nieco mniejszą ładowność, niż pralki pełnogabarytowe, pozwalają wyprać pranie o łącznej wadze nawet do 6,5 kg. Ponadto, zakresem programów i funkcji nie ustępują standardowym pralkom.

Ładowana od góry, czy od frontu?

Pralki ładowane od frontu mają wiele zalet. Modele z wyższej półki posiadają duże drzwi o średnicy przekraczającej 30 cm, z dużym kątem otwarcia, co znacznie ułatwia dostęp do bębna. W pralkach ładowanych od przodu możemy przez cały cykl prania kontrolować pracę bębna. To pozwala nam zauważyć wszelkie nieprawidłowości wcześniej niż przy urządzeniach ładowanych od góry. Ponadto, czyszczenie dozowników na środki piorące i zmiękczające jest w tych pralkach znacznie łatwiejsze. Modele ładowane od przodu są również nieco tańsze niż ładowane od góry, przy podobnych parametrach technicznych.

Niemniej doskonałą propozycją dla osób posiadających niewiele miejsca w łazience, są pralki ładowane od góry. Atutem tego typu urządzeń jest ich mniejsza od klasycznej szerokość (około 40 cm), idealne rozwiązanie do małych pomieszczeń. Pralki te posiadają nieco mniejszą ładowność niż urządzenia otwierane od frontu (do 7 kg) i są nieznacznie głośniejsze (o około 10 decybeli). Ponadto nie możemy wykorzystać blatu pralki jako dodatkowej półki w łazience, np. na kosmetyki czy środki piorące. Ale niewątpliwą zaletą jest możliwość ładowania i wyjmowania prania bez konieczności schylania się – tę cechę docenią osoby, które ze względu na dolegliwości zdrowotne nie mogą nadwerężać kręgosłupa. Lepiej wyposażone modele posiadają system samopozycjonowania się bębna, który po zakończeniu programu prania ustawia bęben we właściwej pozycji, umożliwiającej wyjęcie prania bez konieczności ręcznego obracania bębna. Ponadto, nie musimy już stawiać w łazience opatrzonego, banalnego, białego pudełka. Design niektórych modeli pralek ładowanych od góry naprawdę pozytywnie zaskakuje.

Jaką markę pralki wybrać?

Nasz serwis pozwala poznać przekrój całej oferty pralek, dostępnych na rynku polskim. Producenci konkurują na wszystkich możliwych polach – marketingowym, technologicznym, designerskim, cenowym. Nasz czytelny opis każdego modelu, każdego producenta, pozwoli Wam podjąć samodzielną, świadomą i wierzymy, że najlepszą z możliwych, decyzję o zakupie. Oczywiście dokonując wyboru, sugerujemy się również opinią znajomych i swoim sentymentem do marek, które znamy i uznajemy za sprawdzone. Pamiętajmy, że w Polsce, tylko w styczniu 2013 roku, produkcja sprzętu AGD wzrosła o 16 %. Świadczy to o tym, że dużym i wciąż rosnącym zaufaniem darzymy nasz rodzimy rynek producentów.