Wszystko o pralkach: informacje, opinie, opisy, recenzje, nowości, oceny, rankingi, zdjęcia...

> Na co zwracać uwagę przy wyborze pralki?

Na co zwracać uwagę przy wyborze pralki?

Zróżnicowanie technologiczne oferowanych na rynku modeli pralek na szczęście można ocenić według konkretnych, określonych kryteriów. A tym samym wybrać najkorzystniejszy wariant, jaki nam odpowiada. Najistotniejsze z dodatkowych parametrów, które powinny pomóc nam podjąć słuszną decyzję o zakupie to: ładowność, efektywność energetyczna, efektywność prania i wirowania, poziom i kontrola zużycia wody, poziom hałasu, systemy bezpieczeństwa w jakie wyposażone jest urządzenie oraz obecność dodatkowych udogodnień jak czujniki piany lub wyświetlacz LCD.

Ładowność.

Ładowność jest niezwykle ważnym czynnikiem, który powinien być jednym z decydujących przy podejmowaniu decyzji o zakupie. W zależności od ilości osób pozostających w gospodarstwie domowym, wybieramy pralkę o adekwatnej ładowności, czyli wadze suchego wsadu, który możemy jednorazowo umieścić w bębnie pralki. Dla rodziny kilkuosobowej zaleca się wybór pralki o ładowności nawet do 10 kg. Potrzeby jednej, dwóch osób, znakomicie zaspokoi pralka o ładowności 5-7 kg. Najczęściej kupowane są modele o ładowności 5,5-8 kg. Więcej o ładowności i typach pralek, reprezentatywnych dla tego parametru w artykule Ładowność – najczęstsze kryterium wyboru pralki.

Efektywność energetyczna

Najważniejszym parametrem z punktu widzenia oszczędności energii jest klasa efektywności energetycznej. Jest ona uwidoczniona na etykiecie efektywności energetycznej, obowiązkowym oznakowaniu, mówiącym o poziomie wykorzystania energii przez pralkę. Najmniej energii pobierają urządzenia z klasą A, najwięcej – z klasą D. Najnowocześniejsze pralki posiadają klasę A+++. Tego typu sprzęt pobiera nawet o 42% energii mniej niż podobny, ale pozbawiony rozwiązań energooszczędnych (w klasie energetycznej A). Nowoczesne modele wyposażone są w specjalne monitory pokazujące wydajność energetyczną urządzenia dla wybranych przez użytkownika ustawień. Dzięki nim możliwe jest wybranie jak najbardziej optymalnych ustawień, które zapewnią zarówno efektywne pranie jak i dużą oszczędność zużywanej energii.

Zużycie wody

Zużycie wody jest jednym z najważniejszych parametrów, na które powinniśmy zwrócić baczną uwagę przy zakupie pralki. Pralki dostępne na rynku, posiadają bardzo szeroki zakres zużycia wody, od 35 do 81 litrów na jeden cykl prania. Oczywiście, im mniejsze zużycie wody, tym niższe za nią opłaty, a także tym niższe opłaty za energię elektryczną – mniejsza ilość pobieranej wody to mniejszy pobór potrzebnego do jej podgrzania prądu.

Producenci pralek wdrażają coraz to bardziej innowacyjne programy mające na celu optymalne wykorzystanie wody. Pierwotnie stosowaną, a już coraz rzadziej spotykaną w najnowszych modelach funkcją jest funkcja „pół wsadu”. Wybór tej opcji na programatorze pozwala na pobór połowy ilości wody potrzebnej do wyprania pełnego wsadu odzieży. Używamy tej opcji w momencie, gdy planujemy wyprać mniejszą niż zwykle ilość zabrudzonych ubrań.

Obecnie stosowane programy, pozwalające kontrolować i optymalizować zużycie wody, wykorzystują system automatyki wagowej do dopasowania poziomu wody do ilości pranych ubrań. To inteligentne rozwiązanie technologiczne zapewnia pobór minimalnej ilości wody niezbędnej do przeprowadzenia jak najbardziej efektywnego procesu prania. Oczywiście optymalizacja zużycia wody ma zasadniczy wpływ na zmniejszenie poboru energii elektrycznej przez pralkę podczas podgrzewania wody. Systemy rozpoznające wielkość wsadu noszą różną nazwę w zależności od producenta. Electrolux nazywa tę funkcję „Fuzzy Logic”, Bosch do tego samego celu wykorzystuje swój system „WaterPerfect”, Whirlpool – „6th Sense”.

Czujnik piany

Czujniki piany, w jakie wyposażone są najnowocześniejsze modele pralek, zapewniają dokładne wypłukanie detergentu z pranej odzieży. Czujnik wykrywa obecność piany w bębnie, ocenia jej poziom i dostosowuje ilość wody podczas płukania do ilości piany, tak aby stuprocentowo pozbawić prane ubranie całego detergentu. Ponadto, efektem działania czujnika jest powtarzanie procesu płukania do momentu, aż piana zostanie całkowicie wypłukana.

Efektywność prania

Klasa efektywności prania oznacza nie mniej ni więcej tylko stopień skuteczności parnia. Klasyfikacja opiera się na znakowaniu literowym od A do G. Gdzie A oznacza model pralki, zapewniający maksymalną efektywność – ubranie opuszcza bęben doskonale czyste. G, no cóż, nie możemy mieć pretensji do producenta, jeśli stwierdzimy, że pralka nie dopiera odzieży, wybraliśmy po prostu najmniej efektywny pod tym względem model.

Efektywność wirowania

W większości pralek wiodących producentów istnieje możliwość regulacji intensywności wirowania. Szybciej odwirowane pranie, szybciej schnie, ponieważ większa ilość wody, którym nasiąkło w bębnie, zostaje odwirowana. Mniejsza ilość obrotów na minutę podczas wirowania natomiast, ma wpływ na to, że pranie jest bardziej wilgotne. Wielu klientów kierując się tą prostą zasadą, wybiera automatycznie pralki, które mogą poszczycić się maksymalną prędkością wirowania. Należy być jednak ostrożnym i pamiętać o tym, że bardzo intensywne wirowanie może mieć negatywny wpływ na odzież, zwłaszcza delikatną, wykonaną z wrażliwych na uszkodzenia mechaniczne tkanin. Efektywność wirowania jest zatem ważna, ale nie może być najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze tej czy innej pralki.

Producenci, określając klasę wirowania stosują siedmiostopniową skalę – od A do G, od 600 do 2000 obrotów na minutę. Klasa A to największa ilość obrotów na minutę, klasa G to najmniej efektywne wirowanie.

Poziom hałasu

Poziom głośności, w jakim pracuje pralka ma znaczenie. Pralka należy do najgłośniej pracujących urządzeń w domu (wyjąwszy telewizor). Jeśli korzystamy z taryfy nocnej, bardziej korzystne będzie dla nas wykonywanie prania w nocy. Głośna pralka w takim przypadku wyklucza to wygodne rozwiązanie. Dlatego warto zwrócić uwagę na oznaczenie poziomu hałasu, który deklarują producenci. Poziom hałasu w przypadku pralek podawany jest dla dwóch opcji pracy pralki – podczas prania i podczas wirowania. Oczywiście poziom hałasu jest zawsze wyższy podczas odwirowywania odzieży. Nowoczesne technologie pozwalają również zamortyzować drgania urządzenia podczas wirowania, co bezpośrednio, pozytywnie przekłada się na głośność pracy pralki. Są to systemy kontroli wyważenia bębna, rozpoznające brak wyważenia załadowania bębna i równomiernie rozmieszczające pranie poprzez kilkakrotne próby rozpoczęcia wirowania. Nawet, jeśli ubrania nie są w bębnie rozłożone właściwie, pralka z systemem kontroli wyważenia bębna automatycznie wyeliminuje wibracje, co skutecznie wyciszy prace urządzenia podczas wirowania. Pralka może pracować na poziomie od 46 do 77 decybeli. Ciszej pracują pralki ładowane od frontu niż ładowane od góry.

Systemy bezpieczeństwa

Producenci wyposażają pralki w systemy zabezpieczeń pozwalające na komfortowe i bezpieczne korzystanie ze wszystkich zalet wybranego przez nas modelu. Jedną z najważniejszych form stosowanych zabezpieczeń są zabezpieczenia przeciwwypływowe. System ten polega na automatycznym odcięciu dopływu wody, kiedy pralka ulegnie awarii. Zapobiega to wypływowi wody z pralki, a co za tym idzie zalaniu mieszkania (swojego i sąsiada). Nowoczesne modele pralek sygnalizują zaistnienie awarii na wyświetlaczu, co pozwala na błyskawiczną reakcję na uszkodzenie.

Kolejnym zabezpieczeniem o niebagatelnym znaczeniu zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, są blokady chroniące pralkę przed manipulowaniem przy jej panelu sterowania oraz blokady magnetyczne lub elektroniczne drzwiczek. Dzięki tym ostatnim jesteśmy pewni, że nikt niepowołany nie otworzy bębna podczas pracy urządzenia. Kolejnym zabezpieczeniem przed dzieci są okna bębna chroniące przed wysoką temperaturą. Mimo, że pierzemy pościel w 90 stopniach C, latorośl, dotknąwszy drzwiczek, na pewno się nie poparzy.

Niewątpliwym atutem pralek ze średniej i najwyższej półki są zabezpieczenia przed gwałtownymi wahaniami napięcia. Pralka automatycznie wyłączy się przy skoku napięcia. Włączy się ponownie i będzie kontynuowała przerwaną pracę, gdy poziom napięcia powróci do poprzedniego, prawidłowego natężenia.

Wyświetlacze LCD

Najbardziej zaawansowane technologicznie modele pralek posiadają duże i czytelne wyświetlacze LCD, ułatwiające dokonywanie wyboru parametrów prania oraz zapewniające kontrolę nad systemem sterowania oraz pracą pralki. Przez cały czas trwania cyklu na ekranie wyświetlane są informacje o wybranym programie, temperatura, natężenie obrotów wirowania i wszelkie inne wybrane funkcje i opcje. Na ekranie widoczne są także wszystkie nieprawidłowości, uniemożliwiające właściwą pracę urządzenia. Jesteśmy informowani na przykład o niedomkniętych drzwiczkach lub zakręconym zaworze wody. Ponadto wyświetlacz natychmiastowo informuje nas o zaistniałych awariach. Znaczenie tego ostatniego jest bezcenne – możemy bardzo szybko zareagować na sygnał o uszkodzeniu urządzenia i zapobiec poważnym jego następstwom.