Wszystko o pralkach: informacje, opinie, opisy, recenzje, nowości, oceny, rankingi, zdjęcia...

> Programy prania i dodatkowe funkcje

Programy prania i dodatkowe funkcje

Wszystkie pralki, niezależnie od ceny i poziomu naszpikowania rozwiązaniami elektronicznymi, posiadają zestaw podobnych bazowych programów do prania odzieży. Ponadto, wszyscy producenci wyposażają swoje modele pralek w dodatkowe funkcje, które udoskonalają i usprawniają proces prania.

Program Bawełna 90°

Program przeznaczony jest do prania i gotowania tkanin z włókien bawełnianych i lnianych. Za pomocą tego programu można wyprać zarówno białe bawełniane ubrania, jak i pościel, obrusy oraz ręczniki (ze względów higienicznych temperatura 90° jest wręcz zalecana do prania tego typu wyrobów).

Program Bawełna 60°

Przy użyciu tego programu możemy uprać tkaniny średnio zabrudzone. Program nadaje się do prania ubrań białych i kolorowych, wykonanych z włókien bawełnianych i lnianych.

Program Bawełna 40°

Program nadaje się doskonale do prania ubrań wykonanych z tych samych tkanin, co opisane wyżej (len, bawełna), ale niewymagających już tak wysokiej temperatury ze względu na niski stopień zabrudzenia.

Program do Tkanin syntetycznych 40° lub 60°

Za pomocą tego programu możemy wyprać odzież średnio zabrudzoną, wykonaną wyłącznie z włókien syntetycznych, takich jak poliester, poliamid, wiskoza lub z domieszką bawełny.

Program antyalergiczny

Niektóre modele posiadają specjalne programy do prania ubranek dziecięcych oraz odzieży osób cierpiących na alergie skórne. W ramach programu pranie wykonywane jest w wyższej temperaturze i w większej ilości wody, co zapewnia pozbycie się bakterii i roztoczy. Końcowe płukanie jest bardziej intensywne, przez co pranie jest bardzo dokładnie wypłukane z resztek środków piorących mogących powodować podrażnienia skóry.

Program do prania odzieży wełnianej

Delikatny program zapobiegający kurczeniu się wyrobów wełnianych. Przeznaczony do prania odzieży wełnianej oraz ze znaczną domieszką wełny. W ramach programu uwzględnione są dłuższe przerwy w praniu, co umożliwia spoczywanie tkanin w roztworze środka piorącego. Dzięki temu proces prania przebiega bardzo łagodnie – nie niszczy odzieży. Program przeznaczony jest do prania tkanin z wełny pochodzenia zwierzęcego np. angory, lamy, alpaki, owcy.

Program do prania ciemnej odzieży

To program zapobiegający blaknięciu kolorów pranej odzieży. Proces prania przebiega w niższej temperaturze, w większej ilości wody i z mniej intensywnym wirowaniem, przez co prana odzież nie niszczy się, a kolory nie tracą nasycenia nawet po wielokrotnym praniu.

Program do prania tkanin mieszanych

Efektywny program umożliwiający jednoczesne wypranie odzieży z włókien naturalnych oraz syntetycznych.

Program do prania odzieży sportowej

Ten program służy do prania i pielęgnacji odzieży sportowej, wykonanej ze specjalnych tkanin. Dzięki stosowaniu tego programu, materiały, z których wykonana jest odzież, nie tracą nic ze swoich specyficznych funkcji.

Program do prania ręcznego

Nie każdy rodzaj odzieży i nie każdy typ tkaniny (jedwab, angora) nadaje się prania mechanicznego. Dla takich wymagających specjalnej troski ubrań, zaprojektowano i wdrożono program doskonale imitujący pranie ręczne. Odzież opuszcza bęben bez uszkodzeń dzięki inteligentnym systemom sterowania, ze zredukowaną do maksimum prędkością wirowania. Niejednokrotnie producenci stosują dodatkowo blokadę, uniemożliwiającą włącznie jakiejkolwiek innej funkcji podczas cyklu prania ręcznego, która mogłaby zniszczyć swoim działaniem odzież, znajdująca się w bębnie.

Program parowy

Niektóre pralki najnowszej generacji mają wprojektowane programy parowe, odświeżające krótko noszoną odzież, również wykonaną z bardzo delikatnych tkanin jak jedwab, kaszmir i wełna, które zwyczajowo oddajemy do pralni chemicznej. Taki program doskonale zastąpi wizytę w pralni. Dzięki jego zastosowaniu tkaniny nie tylko zostaną odmłodzone (udowodniony w laboratoriach efekt), ale również odkażone. Ponadto para rozprężając włókna i nadając im objętość, rozprostowuje tkaniny, usuwając zagniecenia bez konieczności moczenia ich w wodzie.

Program codzienny

Wiodący producenci wyposażają swoje pralki w program o krótko trwającym cyklu, do wykonywania codziennego, szybkiego, ale jednocześnie efektywnego prania krótko noszonej odzieży. Program ten pochłania niewiele energii elektrycznej w porównaniu ze standardowymi programami. Oczywiście pobór wody jest również mniejszy.

Program ekspresowy

Wiele modeli pralek wyposażonych jest w niezwykle krótki, trwający od kilkunastu minut do pól godziny program odświeżający. Program ten umożliwia odświeżenie raz założonej odzieży.

Dodatkowe płukanie

Ta funkcja jest szczególnie istotna dla alergików oraz osób posiadających dzieci. Dodatkowe płukanie pozwala wypłukać detergenty całkowicie, eliminując ryzyko uczulenia osób wrażliwych na środki piorące do minimum. Najnowocześniejsze modele pralek wyposażone są w czujnik, sygnalizujący odpowiednią ilość aplikacji detergentu.

Ochrona przed zagnieceniami

Funkcja ta znacznie ogranicza możliwość powstawania zagnieceń na pranej odzieży. Uruchamiając tę opcję, pozwalamy pralce na zużycie większej ilości wody i zmniejszenie intensywności wirowania. W trakcie łagodnego odwirowywania, dzięki niegwałtownym, specjalnym ruchom bębna, odzież wielokrotnie zmienia swoje położenie i układa się w sposób redukujący powstawanie zagnieceń. Tak wypraną odzież znacznie łatwiej i szybciej jest później wyprasować.

Opóźnienie czasu startu

Ta funkcja umożliwia wybranie pożądanego programu i uruchomienie go o wybranej przez nas godzinie. Opóźnienie rozpoczęcia cyklu możemy ustawić od 30 minut, nawet do 20 godzin od momentu zaprogramowania pralki. Taka opcja ma niebagatelne znaczenie dla osób korzystających z nocnej taryfy energetycznej.